Product Details
Nice and light
The HP 250R Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design and big screen-to-body-ratio.
Built for work and ready for fun
Complete projects with a powerful Intel processor, fast memory, and an SD card reader.
Be seen and heard with clarity
Effectively collaborate with an HD camera and AI-based noise reduction featuring dual-array mics.
GENERAL
Product Colour
Dark ash silver
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PROCESSOR
Processor
Intel Core 5 120U (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
Processor Family
Intel Core 5 processor
GRAPHICS
Graphics
Integrated Intel Graphics
MEMORY
Memory
16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB)
Memory Slots
2 x SODIMM
STORAGE
Storage
512 GB PCIe NVMe SSD
DISPLAY
Display Size
15.6 Inch (39.6 cm)
Display Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Display Features
Narrow bezel
Anti-glare
250 nits brightness
45% NTSC colour gamut
Touchscreen
No
CAMERA
Camera
720p HD camera
AUDIO
Audio
Dual stereo speakers
Dual-array microphones
INPUT DEVICES
Keyboard
Full-size, textured, island-style keyboard
Pointing Device
Touchpad with multi-touch gesture support
PORTS & SLOTS
Ports
1 x USB Type-C (10Gbps, USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4)
2 x USB Type-A (5Gbps)
1 x HDMI 1.4b
1 x RJ-45
1 x AC power
1 x Headphone / microphone combo jack
Expansion Slots
1 x SD card reader
CONNECTIVITY
Wireless
Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2)
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Ethernet
Realtek RTL8111HSH-CG Gigabit Ethernet
POWER
Battery
3-cell, 41 Wh Li-ion (HP Long Life)
Power Adapter
65 W USB Type-C adapter
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
35.8 x 24.2 x 0.92 cm (front)
35.8 x 24.2 x 1.48 cm (rear)
Weight
Starting at 1.74 kg
SUSTAINABILITY
Sustainable Impact
Low halogen
100% sustainably sourced and recyclable packaging (outer box and cushions)
Molded paper pulp cushioning
2% post-consumer recycled plastic
WARRANTY
Manufacturer Warranty
1-year limited warranty
The HP 250R Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design and big screen-to-body-ratio.
Built for work and ready for fun
Complete projects with a powerful Intel processor, fast memory, and an SD card reader.
Be seen and heard with clarity
Effectively collaborate with an HD camera and AI-based noise reduction featuring dual-array mics.
GENERAL
Product Colour
Dark ash silver
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PROCESSOR
Processor
Intel Core 5 120U (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
Processor Family
Intel Core 5 processor
GRAPHICS
Graphics
Integrated Intel Graphics
MEMORY
Memory
16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB)
Memory Slots
2 x SODIMM
STORAGE
Storage
512 GB PCIe NVMe SSD
DISPLAY
Display Size
15.6 Inch (39.6 cm)
Display Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Display Features
Narrow bezel
Anti-glare
250 nits brightness
45% NTSC colour gamut
Touchscreen
No
CAMERA
Camera
720p HD camera
AUDIO
Audio
Dual stereo speakers
Dual-array microphones
INPUT DEVICES
Keyboard
Full-size, textured, island-style keyboard
Pointing Device
Touchpad with multi-touch gesture support
PORTS & SLOTS
Ports
1 x USB Type-C (10Gbps, USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4)
2 x USB Type-A (5Gbps)
1 x HDMI 1.4b
1 x RJ-45
1 x AC power
1 x Headphone / microphone combo jack
Expansion Slots
1 x SD card reader
CONNECTIVITY
Wireless
Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2)
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Ethernet
Realtek RTL8111HSH-CG Gigabit Ethernet
POWER
Battery
3-cell, 41 Wh Li-ion (HP Long Life)
Power Adapter
65 W USB Type-C adapter
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
35.8 x 24.2 x 0.92 cm (front)
35.8 x 24.2 x 1.48 cm (rear)
Weight
Starting at 1.74 kg
SUSTAINABILITY
Sustainable Impact
Low halogen
100% sustainably sourced and recyclable packaging (outer box and cushions)
Molded paper pulp cushioning
2% post-consumer recycled plastic
WARRANTY
Manufacturer Warranty
1-year limited warranty
Specifications
| Brand | HEWLETT PACKARD |
|---|---|
| SKU | LAHEW-C38LFAT |
| Condition | NEW |
| Stock | 6 units available |
| Supplier Sku | LAHEW-C38LFAT |
| Manufacturer Part Code | C38LFAT#ABU |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 2.5 |
| Supplier Sell Price | 591.42 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 14/05/2026 12:44:03 |
| Processor | Intel Core 5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel Core 5 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Storage | 512GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help