Product Details
SP-Q160
Mini USB Speaker with Crystal Clear Sound Effect
- RMS 6W
- USB Powered
- 3.5mm Aux In
- Volume Control
Crystal Clear Sound Effect
SP-Q160 delivers high-quality room-filling clear stereo sound with volume control. It is perfect for any device with 3.5mm audio jack. It is super easy for you enjoy the music - just Plug and Play.
Space-Saving Size With Aesthetic Design
It fits well beside your computer. Enjoy an uncluttered space at ease. Small enough that you can even take it on the go.
Broad Compatibility for Any Device with 3.5mm Audio Jack
It works with pc computer desktop, notebook, TV, smartphones, iPhone, iMac, MP3 and other devices with 3.5mm audio jack.
Simple Operation
USB plug and play, no need for batteries or a power cord.
Easy Access Volume Control
Conveniently placed controls on the back of speaker for instant volume adjustments.
Model
SP-Q160 Iron Grey
Total Power Output
2 x 3W RMS
Connection Out
USB Wired connection
Connection In
3.5mm Audio Jack
Volume Control
Yes
Cable Length
1.2m
Sensitivity
600mv +- 100 mv
Frequency Response
150HZ-20KHZ
Signal to Noise Ratio
>70dB
Driver Size
2"
Impedance
4 Ohm
Colour
Iron Grey
Dimensions
81 x 85 x 102 mm
Weight
358g
Mini USB Speaker with Crystal Clear Sound Effect
- RMS 6W
- USB Powered
- 3.5mm Aux In
- Volume Control
Crystal Clear Sound Effect
SP-Q160 delivers high-quality room-filling clear stereo sound with volume control. It is perfect for any device with 3.5mm audio jack. It is super easy for you enjoy the music - just Plug and Play.
Space-Saving Size With Aesthetic Design
It fits well beside your computer. Enjoy an uncluttered space at ease. Small enough that you can even take it on the go.
Broad Compatibility for Any Device with 3.5mm Audio Jack
It works with pc computer desktop, notebook, TV, smartphones, iPhone, iMac, MP3 and other devices with 3.5mm audio jack.
Simple Operation
USB plug and play, no need for batteries or a power cord.
Easy Access Volume Control
Conveniently placed controls on the back of speaker for instant volume adjustments.
Model
SP-Q160 Iron Grey
Total Power Output
2 x 3W RMS
Connection Out
USB Wired connection
Connection In
3.5mm Audio Jack
Volume Control
Yes
Cable Length
1.2m
Sensitivity
600mv +- 100 mv
Frequency Response
150HZ-20KHZ
Signal to Noise Ratio
>70dB
Driver Size
2"
Impedance
4 Ohm
Colour
Iron Grey
Dimensions
81 x 85 x 102 mm
Weight
358g
Specifications
| Brand | GENIUS |
|---|---|
| SKU | SPGEN-SPQ160INGR |
| Condition | NEW |
| Stock | 166 units available |
| Supplier Sku | SPGEN-SPQ160INGR |
| Manufacturer Part Code | 31730027400 |
| Category Path | Speakers |
| Weight Kg | 0.44 |
| Supplier Sell Price | 6.28 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 02/08/2022 16:29:12 |
| Speaker System | 2.0 |
| Power Connection | USB |
| Audio Input | 3.5mm |
| Output Power | 6W |
| Colour | Iron Grey |
| Packaging | Retail |
| Filter Speaker System | 2.0 |
| Filter Power Connection | USB |
| Filter Audio Input | 3.5mm |
| Filter Output Power | 6W |
| Filter Colour | Iron Grey |
| Filter Packaging | Retail |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help