Product Details
SP-HF180
USB Wooden Stereo Spearkers
- RMS 6W
- USB Powered
- 3.5mm AUX In
- Volume Control
6W Multiedia 2.0 Wooden Speaker Powered by USB
This powerful 6W SP-HF180 speaker is of superior sound quality, and can produce steady and undistorted stereo bass sound. The material of this speaker housing is made of high-quality wood, which makes the appearance of the speaker very classic and high-end, so this speaker can easily match with other furniture in the house.
Wooden Enclosure for Perfect Sound
Wooden enclosure, simple design, compact but elegant.
Powerful 6W
This 2.0 stereo multimedia speaker delivers rich with 6W output.
Broad Compatibility for Any Device with 3.5mm Audio Jack
It works with pc computer desktop, notebook, TV, smartphones, iPhone, iMac, MP3 and other devices with 3.5mm audio jack.
Simple Operation
Simple to set up and operate just plug in the USB cable into a USB outlet or 5V USB charger for power.
Easy Access Volume Control
The in-line volume cotrol allows you to adjust audio levels providing you soft or powerful sound.
Model
SP-HF180 Black
Total Power Output
2 x 3W RMS
Connection Out
USB Wired Connection
Connection In
3.5mm Audio Jack
Volume Control
Yes
Cable Length
1.2m
Frequency Response
150HZ-20KHZ
Sensitivity
600mv +- 100mv
Signal to Noise Ratio
>70dB
Driver Size
2"
Impedance
4 Ohm
Colour
Black
Dimensions
77 x 150 x 100 mm
Weight
650g
USB Wooden Stereo Spearkers
- RMS 6W
- USB Powered
- 3.5mm AUX In
- Volume Control
6W Multiedia 2.0 Wooden Speaker Powered by USB
This powerful 6W SP-HF180 speaker is of superior sound quality, and can produce steady and undistorted stereo bass sound. The material of this speaker housing is made of high-quality wood, which makes the appearance of the speaker very classic and high-end, so this speaker can easily match with other furniture in the house.
Wooden Enclosure for Perfect Sound
Wooden enclosure, simple design, compact but elegant.
Powerful 6W
This 2.0 stereo multimedia speaker delivers rich with 6W output.
Broad Compatibility for Any Device with 3.5mm Audio Jack
It works with pc computer desktop, notebook, TV, smartphones, iPhone, iMac, MP3 and other devices with 3.5mm audio jack.
Simple Operation
Simple to set up and operate just plug in the USB cable into a USB outlet or 5V USB charger for power.
Easy Access Volume Control
The in-line volume cotrol allows you to adjust audio levels providing you soft or powerful sound.
Model
SP-HF180 Black
Total Power Output
2 x 3W RMS
Connection Out
USB Wired Connection
Connection In
3.5mm Audio Jack
Volume Control
Yes
Cable Length
1.2m
Frequency Response
150HZ-20KHZ
Sensitivity
600mv +- 100mv
Signal to Noise Ratio
>70dB
Driver Size
2"
Impedance
4 Ohm
Colour
Black
Dimensions
77 x 150 x 100 mm
Weight
650g
Specifications
| Brand | GENIUS |
|---|---|
| SKU | SPGEN-SPHF180B |
| Condition | NEW |
| Stock | 66 units available |
| Supplier Sku | SPGEN-SPHF180B |
| Manufacturer Part Code | 31730029401 |
| Category Path | Speakers |
| Weight Kg | 0.79 |
| Supplier Sell Price | 5.95 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 26/02/2021 10:39:06 |
| Speaker System | 2.0 |
| Power Connection | USB |
| Audio Input | 3.5mm |
| Output Power | 6W |
| Colour | Black |
| Packaging | Retail |
| Filter Speaker System | 2.0 |
| Filter Power Connection | USB |
| Filter Audio Input | 3.5mm |
| Filter Output Power | 6W |
| Filter Colour | Black |
| Filter Packaging | Retail |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help