Product Details
Features
•Bluetooth wood speakers for sound from computers, mobile phones, tablets, TVs, or audio devices
•Easy to connect through wireless Bluetooth or wired 3.5 mm Line-in
•Total output power 45 Watts (RMS)
•1.5 Inch tweeter drivers for soft and smooth treble sound
•3.5 Inch woofer drivers for mid-low frequency bass
•Adjustable separate Treble and Bass
•Ultra-rigid MDF board cabinet for better response
•Headphone and Line-in jacks
POWERFUL AND CLEAR SOUND
Enjoy 45 watts of rich sound with clear treble and deep bass from dual 3.5" woofers and 1.5" tweeters.
DUAL CONNECTION OPTIONS
Easily connects via Bluetooth or 3.5 mm Line-in to computers, phones, TVs, or other audio devices.
STYLISH WOOD DESIGN
Stylish wood design enhances sound quality and adds a natural look to any space.
Specification
Power supply
100 V – 240 V
Audio input
3.5mm audio cable jack
Total power output (W)
45 W
Frequency response
25 ~ 20K kHz
S/N Ratio
65 dB
Bass control
Yes
Volume control
Yes
Line-in Jack
Yes
Headphone Jack
Yes
Weight (grams)
Approx. 4065 g
Dimensions (W x H x D) mm (inches)
120 x 280 x 195mm (each)( 4.72 x 11.02 x 7.67 inches )
Compatible devices
Computers or laptops / Tablets or smartphones / MP3 players
Colours
Pine Wood
*Product colour and images shown on the package are for reference ONLY. For actual items, refer to the physical goods contained herein.
What's included
-SP-HF1220BT
-3.5mm audio cable x 1
-AC power cable x 1
-Quick guide
•Bluetooth wood speakers for sound from computers, mobile phones, tablets, TVs, or audio devices
•Easy to connect through wireless Bluetooth or wired 3.5 mm Line-in
•Total output power 45 Watts (RMS)
•1.5 Inch tweeter drivers for soft and smooth treble sound
•3.5 Inch woofer drivers for mid-low frequency bass
•Adjustable separate Treble and Bass
•Ultra-rigid MDF board cabinet for better response
•Headphone and Line-in jacks
POWERFUL AND CLEAR SOUND
Enjoy 45 watts of rich sound with clear treble and deep bass from dual 3.5" woofers and 1.5" tweeters.
DUAL CONNECTION OPTIONS
Easily connects via Bluetooth or 3.5 mm Line-in to computers, phones, TVs, or other audio devices.
STYLISH WOOD DESIGN
Stylish wood design enhances sound quality and adds a natural look to any space.
Specification
Power supply
100 V – 240 V
Audio input
3.5mm audio cable jack
Total power output (W)
45 W
Frequency response
25 ~ 20K kHz
S/N Ratio
65 dB
Bass control
Yes
Volume control
Yes
Line-in Jack
Yes
Headphone Jack
Yes
Weight (grams)
Approx. 4065 g
Dimensions (W x H x D) mm (inches)
120 x 280 x 195mm (each)( 4.72 x 11.02 x 7.67 inches )
Compatible devices
Computers or laptops / Tablets or smartphones / MP3 players
Colours
Pine Wood
*Product colour and images shown on the package are for reference ONLY. For actual items, refer to the physical goods contained herein.
What's included
-SP-HF1220BT
-3.5mm audio cable x 1
-AC power cable x 1
-Quick guide
Specifications
| Brand | GENIUS |
|---|---|
| SKU | SPGEN-SPHF1220BT |
| Condition | NEW |
| Stock | 58 units available |
| Supplier Sku | SPGEN-SPHF1220BT |
| Manufacturer Part Code | 31730059406 |
| Category Path | Speakers |
| Weight Kg | 4.5 |
| Supplier Sell Price | 54.07 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 30/04/2026 10:52:30 |
| Speaker System | 2.0 |
| Power Connection | 45W |
| Audio Input | 3.5mm and Bluetooth |
| Output Power | 45W |
| Colour | Wooden |
| Packaging | Retail |
| Filter Speaker System | 2.0 |
| Filter Power Connection | 45W |
| Filter Audio Input | 3.5mm and Bluetooth |
| Filter Output Power | 45W |
| Filter Colour | Wooden |
| Filter Packaging | Retail |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help