Product Details
Duracell Plus Power batteries have been engineered to deliver just the right level of power for most of your household needs.
Battery Size
9V
Battery Type
Alkaline
Product Family
Power Plus
Pack Quantity
2
Battery Size
9V
Battery Type
Alkaline
Product Family
Power Plus
Pack Quantity
2
Specifications
| Brand | DURACELL |
|---|---|
| SKU | BADUR-PP9VB2 |
| Condition | NEW |
| Stock | 20 units available |
| Supplier Sku | BADUR-PP9VB2 |
| Manufacturer Part Code | MN1604B2PP |
| Category Path | Batteries |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 4.26 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 17/04/2019 14:35:33 |
| Battery Size | 9V |
| Capacity | 550mAh |
| Pack Size | 2 |
| Battery Type | Single Use |
| Filter Battery Size | 9V |
| Filter Capacity | 550mAh |
| Filter Pack Size | 2 |
| Filter Battery Type | Single Use |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help