Product Details
Dell Pro Slim: A compact PC with a sleek design and enhanced thermals with Intel® Core™ (14th Gen) processors or upgrade to Intel® Core™ Ultra (Series 2) processors for enhanced AI performance.
GENERAL
Model Name
DELL Pro QCS1250 Slim PC G92NH
Product Colour
Black
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
Intel
Processor Family
Intel® Core™ i5
Processor Generation
Intel® Core™ i5 (14th Gen)
Processor
Intel® Core™ i5-14500
Processor Cores
14
Processor Threads
20
Processor Boost Frequency
Up to 5.0 GHz
Performance Cores
6
Efficient Cores
8
Performance-core Max Turbo Frequency
5.0 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.7 GHz
Performance-core Base Frequency
2.6 GHz
Efficient-core Base Frequency
1.9 GHz
Processor Cache
24 MB Smart Cache
Number of Processors Installed
1
Processor Base Power
65 W
Maximum Turbo Power
154 W
Graphics
Intel® UHD Graphics 770
Memory
8GB DDR5-SDRAM
Storage
512GB SSD
Optical Drive
No ODD
DESIGN
Dimensions (W x D x H)
9.5 x 29.3 x 30.35 cm
Weight
5.89 kg
CONNECTIVITY
Ports
1 x Headphone / microphone combo jack
3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C
USB 3.2 Gen 2 Type-A
USB 3.2 Gen 2 Type-C
Thunderbolt™ 3
2 x SATA III connectors
4 x USB 2.0
1 x HDMI 2.1
1 x Ethernet (RJ-45)
1 x DisplayPort™ 1.4a
DC-in jack
Front USB Ports
4
Rear USB Ports
4
Expansion Slots
2 x PCI Express x1 Gen 3.x
1 x PCI Express x16 Gen 3.x
AUDIO
Audio
High Definition Audio
GENERAL
Model Name
DELL Pro QCS1250 Slim PC G92NH
Product Colour
Black
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
Intel
Processor Family
Intel® Core™ i5
Processor Generation
Intel® Core™ i5 (14th Gen)
Processor
Intel® Core™ i5-14500
Processor Cores
14
Processor Threads
20
Processor Boost Frequency
Up to 5.0 GHz
Performance Cores
6
Efficient Cores
8
Performance-core Max Turbo Frequency
5.0 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.7 GHz
Performance-core Base Frequency
2.6 GHz
Efficient-core Base Frequency
1.9 GHz
Processor Cache
24 MB Smart Cache
Number of Processors Installed
1
Processor Base Power
65 W
Maximum Turbo Power
154 W
Graphics
Intel® UHD Graphics 770
Memory
8GB DDR5-SDRAM
Storage
512GB SSD
Optical Drive
No ODD
DESIGN
Dimensions (W x D x H)
9.5 x 29.3 x 30.35 cm
Weight
5.89 kg
CONNECTIVITY
Ports
1 x Headphone / microphone combo jack
3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C
USB 3.2 Gen 2 Type-A
USB 3.2 Gen 2 Type-C
Thunderbolt™ 3
2 x SATA III connectors
4 x USB 2.0
1 x HDMI 2.1
1 x Ethernet (RJ-45)
1 x DisplayPort™ 1.4a
DC-in jack
Front USB Ports
4
Rear USB Ports
4
Expansion Slots
2 x PCI Express x1 Gen 3.x
1 x PCI Express x16 Gen 3.x
AUDIO
Audio
High Definition Audio
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| SKU | PBDEL-G92NH |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | PBDEL-G92NH |
| Manufacturer Part Code | G92NH |
| Category Path | Pre-Built Systems |
| Weight Kg | 5.65 |
| Supplier Sell Price | 557.74 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 08/05/2026 10:45:56 |
| Case Style | Slim |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cores | 14 |
| Storage | 512GB |
| Memory | 8GB |
| Graphics | On-Chip |
| Operating Software | Windows 11 Pro |
| Filter Case Style | Slim |
| Filter Processor | Intel Core i5 |
| Filter Processor Cores | 14 |
| Filter Storage | 512GB |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Graphics | On-Chip |
| Filter Operating Software | Windows 11 Pro |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help