Product Details
Dell Pro Slim: A compact PC with a sleek design and enhanced thermals with Intel® Core™ (14th Gen) processors or upgrade to Intel® Core™ Ultra (Series 2) processors for enhanced AI performance.
Packaging Content
Cables included: AC
Network
Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X)
Ethernet LAN data rates: 10, 100, 1000 Mbit/s
Sustainability
Sustainability certificates: ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold
Doesn't contain: PVC/BFR
Performance
Audio system: High Definition Audio
Market positioning: Business
Product type: PC
Power
Power supply: 180 W
Power supply input voltage: 90 - 264 V
Power supply input frequency: 47/63 Hz
Software
Operating system installed: Windows 11 Pro
Trial software: Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial
Operating system architecture: 64-bit
Weight & Dimensions
Weight: 5.89 kg
Height: 303.5 mm
Width: 95 mm
Depth: 293 mm
Design
Chassis type: Slim PC
Cable lock slot: Yes
Product colour: Black
Placement supported: Horizontal/Vertical
Cable lock slot type: Kensington
Graphics
On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics 770
Discrete graphics card model: Not available
On-board graphics card: Yes
Discrete graphics card: No
On-board graphics card family: Intel® UHD Graphics
On-board GPU manufacturer: Intel
Processor
Processor model: Intel® Core™ i5-14500
Number of processors installed: 1
Processor manufacturer: Intel
Processor family: Intel® Core™ i5
Processor generation: 14th Gen
Processor cores: 14
Processor threads: 20
Processor boost frequency: 5 GHz
Processor cache type: Smart Cache
Efficient cores: 8
Performance cores: 6
Processor base power: 65 W
Maximum turbo power: 154 W
Efficient-core base frequency: 1.9 GHz
Performance-core base frequency: 2.6 GHz
Memory
Internal memory type: DDR5-SDRAM
Memory slots: 2x DIMM
Maximum internal memory: 64 GB
Memory channels: Single-channel
Memory layout (slots x size): 1 x 16 GB
Internal memory: 16 GB
Memory data transfer rate: 4800 MT/s
Storage
Optical drive type: No
Total storage capacity: 512 GB
Storage media: SSD
Number of storage drives installed: 1
SSD capacity: 512 GB
SSD interface: PCI Express
Number of SSDs installed: 1
SSD form factor: M.2
Total SSDs capacity: 512 GB
Ports & Interfaces
USB 2.0 ports quantity: 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1
DC-in jack: Yes
HDMI ports quantity: 1
HDMI version: 2.1
DisplayPorts quantity: 1
DisplayPort version: 1.4a
Number of SATA III connectors: 2
Combo headphone/mic port: Yes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: 1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: 0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: 0
Thunderbolt 3 ports quantity: 0
Number of rear USB ports: 4
Number of front USB ports: 4
Packaging Content
Cables included: AC
Network
Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X)
Ethernet LAN data rates: 10, 100, 1000 Mbit/s
Sustainability
Sustainability certificates: ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold
Doesn't contain: PVC/BFR
Performance
Audio system: High Definition Audio
Market positioning: Business
Product type: PC
Power
Power supply: 180 W
Power supply input voltage: 90 - 264 V
Power supply input frequency: 47/63 Hz
Software
Operating system installed: Windows 11 Pro
Trial software: Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial
Operating system architecture: 64-bit
Weight & Dimensions
Weight: 5.89 kg
Height: 303.5 mm
Width: 95 mm
Depth: 293 mm
Design
Chassis type: Slim PC
Cable lock slot: Yes
Product colour: Black
Placement supported: Horizontal/Vertical
Cable lock slot type: Kensington
Graphics
On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics 770
Discrete graphics card model: Not available
On-board graphics card: Yes
Discrete graphics card: No
On-board graphics card family: Intel® UHD Graphics
On-board GPU manufacturer: Intel
Processor
Processor model: Intel® Core™ i5-14500
Number of processors installed: 1
Processor manufacturer: Intel
Processor family: Intel® Core™ i5
Processor generation: 14th Gen
Processor cores: 14
Processor threads: 20
Processor boost frequency: 5 GHz
Processor cache type: Smart Cache
Efficient cores: 8
Performance cores: 6
Processor base power: 65 W
Maximum turbo power: 154 W
Efficient-core base frequency: 1.9 GHz
Performance-core base frequency: 2.6 GHz
Memory
Internal memory type: DDR5-SDRAM
Memory slots: 2x DIMM
Maximum internal memory: 64 GB
Memory channels: Single-channel
Memory layout (slots x size): 1 x 16 GB
Internal memory: 16 GB
Memory data transfer rate: 4800 MT/s
Storage
Optical drive type: No
Total storage capacity: 512 GB
Storage media: SSD
Number of storage drives installed: 1
SSD capacity: 512 GB
SSD interface: PCI Express
Number of SSDs installed: 1
SSD form factor: M.2
Total SSDs capacity: 512 GB
Ports & Interfaces
USB 2.0 ports quantity: 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1
DC-in jack: Yes
HDMI ports quantity: 1
HDMI version: 2.1
DisplayPorts quantity: 1
DisplayPort version: 1.4a
Number of SATA III connectors: 2
Combo headphone/mic port: Yes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: 1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: 0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: 0
Thunderbolt 3 ports quantity: 0
Number of rear USB ports: 4
Number of front USB ports: 4
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| SKU | PBDEL-JX4DR |
| Condition | NEW |
| Stock | 21 units available |
| Supplier Sku | PBDEL-JX4DR |
| Manufacturer Part Code | JX4DR |
| Category Path | Pre-Built Systems |
| Weight Kg | 5.89 |
| Supplier Sell Price | 671.5 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 24/09/2025 13:29:12 |
| Case Style | Slim |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cores | 14 |
| Storage | 512GB |
| Memory | 16GB |
| Graphics | On-Chip |
| Operating Software | Windows 11 Pro |
| Filter Case Style | Slim |
| Filter Processor | Intel Core i5 |
| Filter Processor Cores | 14 |
| Filter Storage | 512GB |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Graphics | On-Chip |
| Filter Operating Software | Windows 11 Pro |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help