Product Details
Ultracompact desktops designed to maximise efficiency and productivity in small workspaces.
GENERAL
Product Type
Mini PC
Chassis Type
Micro PC
Placement Supported
Horizontal / Vertical
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro (64-bit)
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
Intel
Processor Family
Intel® Core™ i5
Processor Generation
Intel® Core™ i5 (14th Gen)
Processor
Intel® Core™ i5-14500T
Processor Cores
14
Processor Threads
20
Processor Boost Frequency
Up to 4.8 GHz
Performance Cores
6
Efficient Cores
8
Performance-core Max Turbo Frequency
4.8 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.4 GHz
Performance-core Base Frequency
1.7 GHz
Efficient-core Base Frequency
1.2 GHz
Processor Cache
24 MB Smart Cache
Number of Processors Installed
1
Processor Base Power
35 W
Maximum Turbo Power
92 W
Motherboard Chipset
Intel® Q870
NPU AI Framework Support
DirectML
OpenVINO
Windows ML
ONNX RT
WebNN
GRAPHICS
Graphics
Intel® UHD Graphics 770
Graphics Family
Intel® UHD Graphics
Discrete Graphics
Not available
MEMORY
Memory
16 GB DDR5-SDRAM (1 x 16 GB)
Memory Slots
2 x SO-DIMM
Maximum Memory
64 GB
Memory Channels
Single-channel
Memory Speed
4800 MT/s
ECC Support
Non-ECC
STORAGE
Storage
512 GB SSD
Total Storage Capacity
512 GB
Storage Media
SSD
Number of Installed Drives
1
SSD Interface
PCI Express 4.0
SSD Form Factor
M.2
NVMe
Yes
Optical Drive
None
DISPLAY
Display Included
No
AUDIO
Audio Chip
Realtek ALC3204
Audio System
High Definition Audio
CONNECTIVITY
Ethernet
10/100/1000 Mbit/s Gigabit Ethernet
LAN Controller
Intel WGI219LM
Wi-Fi
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Wi-Fi Standards
802.11a
802.11b
802.11g
Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN Controller
Intel® Wi-Fi 6E AX211
Antenna Type
2x2 Internal
Bluetooth
Yes
PORTS & INTERFACES
Front USB Ports
2
Rear USB Ports
4
Front Audio Ports
1
USB Ports
2 x USB 2.0
3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C
Video Ports
1 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort™ 1.4a
Network Ports
1 x Ethernet (RJ-45)
Other Ports
1 x Headphone / microphone combo jack
1 x DC-in jack
DESIGN
Cable Lock Slot
Yes
Cable Lock Type
Kensington
Trusted Platform Module (TPM)
Yes, TPM 2.0
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
36 x 178 x 182 mm
Weight
1.16 kg
POWER
Power Supply
90 W
Input Voltage
100 - 240 V
Input Frequency
50 / 60 Hz
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
Operating Temperature
10°C to 35°C
Storage Temperature
-40°C to 65°C
SUSTAINABILITY
Sustainability Certifications
ENERGY STAR®
EPEAT Climate+
EPEAT Gold
PACKAGE CONTENTS
Mouse Included
Dell Optical Mouse MS116 - Black (selected markets)
Keyboard Included
Dell Wired Keyboard KB216 UK (QWERTY) - Black (selected markets)
GENERAL
Product Type
Mini PC
Chassis Type
Micro PC
Placement Supported
Horizontal / Vertical
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro (64-bit)
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
Intel
Processor Family
Intel® Core™ i5
Processor Generation
Intel® Core™ i5 (14th Gen)
Processor
Intel® Core™ i5-14500T
Processor Cores
14
Processor Threads
20
Processor Boost Frequency
Up to 4.8 GHz
Performance Cores
6
Efficient Cores
8
Performance-core Max Turbo Frequency
4.8 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.4 GHz
Performance-core Base Frequency
1.7 GHz
Efficient-core Base Frequency
1.2 GHz
Processor Cache
24 MB Smart Cache
Number of Processors Installed
1
Processor Base Power
35 W
Maximum Turbo Power
92 W
Motherboard Chipset
Intel® Q870
NPU AI Framework Support
DirectML
OpenVINO
Windows ML
ONNX RT
WebNN
GRAPHICS
Graphics
Intel® UHD Graphics 770
Graphics Family
Intel® UHD Graphics
Discrete Graphics
Not available
MEMORY
Memory
16 GB DDR5-SDRAM (1 x 16 GB)
Memory Slots
2 x SO-DIMM
Maximum Memory
64 GB
Memory Channels
Single-channel
Memory Speed
4800 MT/s
ECC Support
Non-ECC
STORAGE
Storage
512 GB SSD
Total Storage Capacity
512 GB
Storage Media
SSD
Number of Installed Drives
1
SSD Interface
PCI Express 4.0
SSD Form Factor
M.2
NVMe
Yes
Optical Drive
None
DISPLAY
Display Included
No
AUDIO
Audio Chip
Realtek ALC3204
Audio System
High Definition Audio
CONNECTIVITY
Ethernet
10/100/1000 Mbit/s Gigabit Ethernet
LAN Controller
Intel WGI219LM
Wi-Fi
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Wi-Fi Standards
802.11a
802.11b
802.11g
Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi 6E (802.11ax)
WLAN Controller
Intel® Wi-Fi 6E AX211
Antenna Type
2x2 Internal
Bluetooth
Yes
PORTS & INTERFACES
Front USB Ports
2
Rear USB Ports
4
Front Audio Ports
1
USB Ports
2 x USB 2.0
3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C
Video Ports
1 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort™ 1.4a
Network Ports
1 x Ethernet (RJ-45)
Other Ports
1 x Headphone / microphone combo jack
1 x DC-in jack
DESIGN
Cable Lock Slot
Yes
Cable Lock Type
Kensington
Trusted Platform Module (TPM)
Yes, TPM 2.0
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
36 x 178 x 182 mm
Weight
1.16 kg
POWER
Power Supply
90 W
Input Voltage
100 - 240 V
Input Frequency
50 / 60 Hz
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
Operating Temperature
10°C to 35°C
Storage Temperature
-40°C to 65°C
SUSTAINABILITY
Sustainability Certifications
ENERGY STAR®
EPEAT Climate+
EPEAT Gold
PACKAGE CONTENTS
Mouse Included
Dell Optical Mouse MS116 - Black (selected markets)
Keyboard Included
Dell Wired Keyboard KB216 UK (QWERTY) - Black (selected markets)
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| SKU | PBDEL-20PN3 |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | PBDEL-20PN3 |
| Manufacturer Part Code | 20PN3 |
| Category Path | Pre-Built Systems |
| Weight Kg | 2.9 |
| Supplier Sell Price | 656.54 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 08/05/2026 12:01:54 |
| Case Style | Mini |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cores | 14 |
| Storage | 512GB |
| Memory | 16GB |
| Graphics | On-Chip |
| Operating Software | Windows 11 Pro |
| Filter Case Style | Mini |
| Filter Processor | Intel Core i5 |
| Filter Processor Cores | 14 |
| Filter Storage | 512GB |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Graphics | On-Chip |
| Filter Operating Software | Windows 11 Pro |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help