Product Details
Reliable daily performance. Business-ready.
A 15-inch business-ready notebook with a long-lasting battery and a slim, durable chassis with Intel® Core™ performance.
GENERAL
Colour
Carbon Black
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PROCESSOR
Processor
13th Generation Intel® Core™ i5-1334U (10 cores, up to 4.60 GHz)
GRAPHICS
Graphics Card
Intel® UHD Graphics
DISPLAY
Display
15.6", Non-Touch, Full HD, 120 Hz, WVA IPS, Anti-Glare, 250 nits
MEMORY
Memory
16 GB (1 x 16 GB) DDR5, 5200 MT/s
STORAGE
Storage
512 GB M.2 PCIe NVMe SSD
PORTS
Ports
1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps)
1 x USB 2.0 (480 Mbps)
1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C
1 x Universal audio port
1 x HDMI 1.4
1 x Power-adapter port
SLOTS
Slots
1 x SD card slot
CAMERA
Camera (Plastic Chassis)
720p HD RGB camera (30 fps), single integrated microphone
AUDIO
Audio & Speakers
Stereo speakers with Realtek ALC3204 Audio Controller, 2 W x 2 (4 W total)
INPUT DEVICES
Keyboard
English UK non-backlit keyboard
Touchpad
Precision touchpad
Palmrest
Carbon Black palmrest with fingerprint reader
WIRELESS
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO
Bluetooth
Bluetooth® wireless card
POWER
Battery
3-Cell, 41 WHr (Integrated)
Power Adapter
65 W AC rugged adapter, 4.5 mm barrel, E4
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions
Height (rear): 18.99 mm
Height (front): 16.96 mm
Width: 358.50 mm
Depth: 235.60 mm
Weight (Maximum)
1.90 kg (4.19 lb)
SOFTWARE
Microsoft Office
Activate Microsoft 365 – 30 day trial
SUPPORT & SERVICES
Hardware Support Services
Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support – 12 months
Accidental Damage Protection (ADP)
None
A 15-inch business-ready notebook with a long-lasting battery and a slim, durable chassis with Intel® Core™ performance.
GENERAL
Colour
Carbon Black
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro
PROCESSOR
Processor
13th Generation Intel® Core™ i5-1334U (10 cores, up to 4.60 GHz)
GRAPHICS
Graphics Card
Intel® UHD Graphics
DISPLAY
Display
15.6", Non-Touch, Full HD, 120 Hz, WVA IPS, Anti-Glare, 250 nits
MEMORY
Memory
16 GB (1 x 16 GB) DDR5, 5200 MT/s
STORAGE
Storage
512 GB M.2 PCIe NVMe SSD
PORTS
Ports
1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps)
1 x USB 2.0 (480 Mbps)
1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C
1 x Universal audio port
1 x HDMI 1.4
1 x Power-adapter port
SLOTS
Slots
1 x SD card slot
CAMERA
Camera (Plastic Chassis)
720p HD RGB camera (30 fps), single integrated microphone
AUDIO
Audio & Speakers
Stereo speakers with Realtek ALC3204 Audio Controller, 2 W x 2 (4 W total)
INPUT DEVICES
Keyboard
English UK non-backlit keyboard
Touchpad
Precision touchpad
Palmrest
Carbon Black palmrest with fingerprint reader
WIRELESS
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO
Bluetooth
Bluetooth® wireless card
POWER
Battery
3-Cell, 41 WHr (Integrated)
Power Adapter
65 W AC rugged adapter, 4.5 mm barrel, E4
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions
Height (rear): 18.99 mm
Height (front): 16.96 mm
Width: 358.50 mm
Depth: 235.60 mm
Weight (Maximum)
1.90 kg (4.19 lb)
SOFTWARE
Microsoft Office
Activate Microsoft 365 – 30 day trial
SUPPORT & SERVICES
Hardware Support Services
Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support – 12 months
Accidental Damage Protection (ADP)
None
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| SKU | LADEL-T26H4 |
| Condition | NEW |
| Stock | 21 units available |
| Supplier Sku | LADEL-T26H4 |
| Manufacturer Part Code | T26H4 |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 1.9 |
| Supplier Sell Price | 650.57 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 04/03/2026 13:37:04 |
| Processor | Intel i5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel i5 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Storage | 512GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help