Product Details
Product Colour
Black (Mixed Black)
DISPLAY
Screen Size
15.6" (39.6 cm)
Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Panel Type
IPS-Level
Aspect Ratio
16:9
Brightness
250 cd/m²
Colour Gamut
45% NTSC
Refresh Rate
60 Hz
Anti-Glare
Yes
Touchscreen
No
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
AMD
Processor Family
AMD Ryzen™ 5 (7000 Series)
Processor Model
AMD Ryzen™ 5 7520U
Processor Cores
4
Processor Threads
8
Base Frequency
2.8 GHz
Boost Frequency
Up to 4.3 GHz
Cache
2MB L2 + 4MB L3
Graphics
Integrated AMD Radeon™ 610M
Audio System
SonicMaster
Built-in Microphone
Yes
Camera
HD Front Camera with Privacy Shutter
MEMORY
Installed Memory
16 GB
Memory Type
LPDDR5-SDRAM
Memory Form Factor
On-board
Maximum Memory
16 GB
STORAGE
Total Storage
512 GB SSD
SSD Interface
PCI Express 3.0 NVMe
SSD Form Factor
M.2 2280
Number of SSDs
1
NETWORK & CONNECTIVITY
Wi-Fi Standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Antenna Type
1x1
Bluetooth
Bluetooth 5.3
Mobile Network
Not Supported
PORTS
Ports
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2x USB 3.2 Gen 1 Type-C
1x HDMI 1.4
1x Combo headphone/mic port
USB-C Charging
Yes (USB Power Delivery Supported)
KEYBOARD & INPUT
Pointing Device
Touchpad
Keyboard
Chiclet Keyboard
SOFTWARE
Operating System
Windows 11 Home (64-bit)
Trial Software
1-month Microsoft 365 trial (new customers only)
BATTERY & POWER
Battery Technology
Lithium-Ion (Li-Ion)
Battery Cells
3-cell
Battery Capacity
42 Wh
AC Adapter Power
45 W
Input Voltage
100 – 240 V
Frequency
50 – 60 Hz
Output Voltage
20 V
Output Current
2.25 A
SECURITY
Trusted Platform Module (TPM)
Yes
Password Protection
BIOS, User
Compliance Certificates
REACH
Sustainability Certificates
ENERGY STAR
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
360.3 x 232.5 x 17.9 mm
Weight
1.63 kg
PACKAGING
Package Dimensions (W x D x H)
481 x 65 x 288 mm
Package Weight
3.16 kg
Black (Mixed Black)
DISPLAY
Screen Size
15.6" (39.6 cm)
Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Panel Type
IPS-Level
Aspect Ratio
16:9
Brightness
250 cd/m²
Colour Gamut
45% NTSC
Refresh Rate
60 Hz
Anti-Glare
Yes
Touchscreen
No
PERFORMANCE
Processor Manufacturer
AMD
Processor Family
AMD Ryzen™ 5 (7000 Series)
Processor Model
AMD Ryzen™ 5 7520U
Processor Cores
4
Processor Threads
8
Base Frequency
2.8 GHz
Boost Frequency
Up to 4.3 GHz
Cache
2MB L2 + 4MB L3
Graphics
Integrated AMD Radeon™ 610M
Audio System
SonicMaster
Built-in Microphone
Yes
Camera
HD Front Camera with Privacy Shutter
MEMORY
Installed Memory
16 GB
Memory Type
LPDDR5-SDRAM
Memory Form Factor
On-board
Maximum Memory
16 GB
STORAGE
Total Storage
512 GB SSD
SSD Interface
PCI Express 3.0 NVMe
SSD Form Factor
M.2 2280
Number of SSDs
1
NETWORK & CONNECTIVITY
Wi-Fi Standard
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Antenna Type
1x1
Bluetooth
Bluetooth 5.3
Mobile Network
Not Supported
PORTS
Ports
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2x USB 3.2 Gen 1 Type-C
1x HDMI 1.4
1x Combo headphone/mic port
USB-C Charging
Yes (USB Power Delivery Supported)
KEYBOARD & INPUT
Pointing Device
Touchpad
Keyboard
Chiclet Keyboard
SOFTWARE
Operating System
Windows 11 Home (64-bit)
Trial Software
1-month Microsoft 365 trial (new customers only)
BATTERY & POWER
Battery Technology
Lithium-Ion (Li-Ion)
Battery Cells
3-cell
Battery Capacity
42 Wh
AC Adapter Power
45 W
Input Voltage
100 – 240 V
Frequency
50 – 60 Hz
Output Voltage
20 V
Output Current
2.25 A
SECURITY
Trusted Platform Module (TPM)
Yes
Password Protection
BIOS, User
Compliance Certificates
REACH
Sustainability Certificates
ENERGY STAR
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
360.3 x 232.5 x 17.9 mm
Weight
1.63 kg
PACKAGING
Package Dimensions (W x D x H)
481 x 65 x 288 mm
Package Weight
3.16 kg
Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| SKU | LAASU-BQ2566 |
| Condition | NEW |
| Stock | 4 units available |
| Supplier Sku | LAASU-BQ2566 |
| Manufacturer Part Code | E1504FA-BQ2566W |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 2.1 |
| Supplier Sell Price | 447.9 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 16/02/2026 13:17:05 |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | AMD Ryzen 5 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Home |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Storage | 512GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help