Product Details
OPERATING SYSTEM
Operating System
Windows 11 Pro Education (64-bit)
PROCESSOR
Processor
AMD Ryzen™ 5 7535U
Processor Cores
6
Processor Threads
8
Processor Frequency
2.9 GHz
Processor Boost Frequency
Up to 4.55 GHz
Processor Cache
16 MB L3
Processor Manufacturer
AMD
GRAPHICS
Graphics
Integrated AMD Radeon 660M
DISPLAY
Display Size
15.6" (39.6 cm)
Display Resolution
1920 x 1080
HD Type
Full HD
Touchscreen
No
Display Features
Anti-glare
LED backlight
300 cd/m² brightness
60 Hz refresh rate
700:1 contrast ratio
16:9 aspect ratio
45% NTSC colour gamut
MEMORY
Memory
8 GB DDR5-SDRAM (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 x SO-DIMM
Memory Form Factor
SO-DIMM
STORAGE
Storage
256 GB SSD (M.2 PCIe 4.0 NVMe)
Storage Media
SSD
Total Storage Capacity
256 GB
Number of SSDs Installed
1
Card Reader
No
Optical Drive
None
INPUT DEVICES
Keyboard
Full keyboard with numeric keypad
Pointing Device
Touchpad
CAMERA
Front Camera
HD webcam (1280 x 720)
Privacy Features
Privacy shutter
AUDIO
Microphone
Built-in microphone
PORTS
Ports
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C
1 x HDMI 1.4
1 x Ethernet (RJ-45)
1 x Headphone / microphone combo jack
USB-C Features
DisplayPort Alternate Mode supported
CONNECTIVITY
Wireless
Wi-Fi 6E (802.11ax), 2x2 antenna
Bluetooth
Bluetooth® 5.4
Ethernet
10/100/1000 Mbit/s
Mobile Network
Not supported
SECURITY
Security Features
Fingerprint reader
Trusted Platform Module (TPM 2.0)
Password protection (BIOS, HDD, User)
Kensington cable lock slot
POWER
Battery
3-cell Lithium-Ion, 42 Wh
AC Adapter
65 W USB-C adapter
Adapter Input Voltage
100–240 V AC, 50–60 Hz
Adapter Output
20 V / 3.25 A
Charging
USB Power Delivery (USB-PD) supported
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
359.5 x 232.2 x 19.9 mm
Weight
1.63 kg
CERTIFICATIONS & SUSTAINABILITY
Compliance Certificates
REACH
Sustainability Certifications
ENERGY STAR
Forest Stewardship Council (FSC) Recycled
TCO Certified
PACKAGING CONTENTS
Included in Box
Laptop
65 W AC adapter
Operating System
Windows 11 Pro Education (64-bit)
PROCESSOR
Processor
AMD Ryzen™ 5 7535U
Processor Cores
6
Processor Threads
8
Processor Frequency
2.9 GHz
Processor Boost Frequency
Up to 4.55 GHz
Processor Cache
16 MB L3
Processor Manufacturer
AMD
GRAPHICS
Graphics
Integrated AMD Radeon 660M
DISPLAY
Display Size
15.6" (39.6 cm)
Display Resolution
1920 x 1080
HD Type
Full HD
Touchscreen
No
Display Features
Anti-glare
LED backlight
300 cd/m² brightness
60 Hz refresh rate
700:1 contrast ratio
16:9 aspect ratio
45% NTSC colour gamut
MEMORY
Memory
8 GB DDR5-SDRAM (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 x SO-DIMM
Memory Form Factor
SO-DIMM
STORAGE
Storage
256 GB SSD (M.2 PCIe 4.0 NVMe)
Storage Media
SSD
Total Storage Capacity
256 GB
Number of SSDs Installed
1
Card Reader
No
Optical Drive
None
INPUT DEVICES
Keyboard
Full keyboard with numeric keypad
Pointing Device
Touchpad
CAMERA
Front Camera
HD webcam (1280 x 720)
Privacy Features
Privacy shutter
AUDIO
Microphone
Built-in microphone
PORTS
Ports
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C
1 x HDMI 1.4
1 x Ethernet (RJ-45)
1 x Headphone / microphone combo jack
USB-C Features
DisplayPort Alternate Mode supported
CONNECTIVITY
Wireless
Wi-Fi 6E (802.11ax), 2x2 antenna
Bluetooth
Bluetooth® 5.4
Ethernet
10/100/1000 Mbit/s
Mobile Network
Not supported
SECURITY
Security Features
Fingerprint reader
Trusted Platform Module (TPM 2.0)
Password protection (BIOS, HDD, User)
Kensington cable lock slot
POWER
Battery
3-cell Lithium-Ion, 42 Wh
AC Adapter
65 W USB-C adapter
Adapter Input Voltage
100–240 V AC, 50–60 Hz
Adapter Output
20 V / 3.25 A
Charging
USB Power Delivery (USB-PD) supported
DIMENSIONS & WEIGHT
Dimensions (W x D x H)
359.5 x 232.2 x 19.9 mm
Weight
1.63 kg
CERTIFICATIONS & SUSTAINABILITY
Compliance Certificates
REACH
Sustainability Certifications
ENERGY STAR
Forest Stewardship Council (FSC) Recycled
TCO Certified
PACKAGING CONTENTS
Included in Box
Laptop
65 W AC adapter
Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| SKU | LAASU-B1503CD |
| Condition | NEW |
| Stock | 3 units available |
| Supplier Sku | LAASU-B1503CD |
| Manufacturer Part Code | B1503CD-R582XA |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 3.1 |
| Supplier Sell Price | 359.5 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/03/2026 12:24:37 |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro Education |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 8GB |
| Storage | 256GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | AMD Ryzen 5 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro Education |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Storage | 256GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help