Product Details
Specification:
o27" FHD (1920x1080) 1500R VA Display
o280Hz High Refresh Rate
o1ms (MPRT) Response Time
o93% DCI-P3 / 127% sRGB Color Space
oWide 178-Degree Viewing Angles
oAMD FreeSync™ Premium Technology
oFlicker Free Technology
oASRock Low Blue Light Technology
o2 x HDMI™ 2.0, 1 x DisplayPort™ 1.4, 1 x Headphone Out
oTilt, Swivel Adjustment
280Hz Refresh Rate
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 280Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness – every movement is crystal clear, allowing you to instantly respond to on-screen action. Master the winning edge in fast-paced worlds!
AMD FreeSync Premium
With AMD FreeSync Premium technology, effectively prevent screen tearing and stuttering, crafting a superior and seamless visual feast.
27-inch FHD Curved Display
The 27-inch curved monitor offers an expansive, immersive view with FHD resolution, delivering ultra-smooth and highly detailed visuals that pull players deep into the heart of the game world.
Low Blue Light
Phantom Gaming monitor with ASRock Low Blue Light Technology reduces the harmful blue lights emitted by your gaming monitor.
Connectivity
The Phantom Gaming monitor provides extensive connectivity options, including HDMI™ and DisplayPort™ to ensure compatibility with a wide range of devices. It also features a 3.5mm headphone jack for an enhanced audio experience.
Ergonomic Design
The Phantom Gaming monitor features an ergonomic stand with tilt adjustment, allowing gamers to find a comfortable viewing angle.
o27" FHD (1920x1080) 1500R VA Display
o280Hz High Refresh Rate
o1ms (MPRT) Response Time
o93% DCI-P3 / 127% sRGB Color Space
oWide 178-Degree Viewing Angles
oAMD FreeSync™ Premium Technology
oFlicker Free Technology
oASRock Low Blue Light Technology
o2 x HDMI™ 2.0, 1 x DisplayPort™ 1.4, 1 x Headphone Out
oTilt, Swivel Adjustment
280Hz Refresh Rate
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 280Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness – every movement is crystal clear, allowing you to instantly respond to on-screen action. Master the winning edge in fast-paced worlds!
AMD FreeSync Premium
With AMD FreeSync Premium technology, effectively prevent screen tearing and stuttering, crafting a superior and seamless visual feast.
27-inch FHD Curved Display
The 27-inch curved monitor offers an expansive, immersive view with FHD resolution, delivering ultra-smooth and highly detailed visuals that pull players deep into the heart of the game world.
Low Blue Light
Phantom Gaming monitor with ASRock Low Blue Light Technology reduces the harmful blue lights emitted by your gaming monitor.
Connectivity
The Phantom Gaming monitor provides extensive connectivity options, including HDMI™ and DisplayPort™ to ensure compatibility with a wide range of devices. It also features a 3.5mm headphone jack for an enhanced audio experience.
Ergonomic Design
The Phantom Gaming monitor features an ergonomic stand with tilt adjustment, allowing gamers to find a comfortable viewing angle.
Specifications
| Brand | ASROCK |
|---|---|
| SKU | MOASR-PG27FRS1A |
| Condition | NEW |
| Stock | 19 units available |
| Supplier Sku | MOASR-PG27FRS1A |
| Manufacturer Part Code | 90LXA0G0-A0E1A0V |
| Category Path | Monitors |
| Weight Kg | 6.55 |
| Supplier Sell Price | 101.38 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 30/04/2026 17:18:47 |
| Screen Size(in) | 27 |
| Max Resolution | 1920x1080 |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Response Time | 1ms |
| Display Port | Yes |
| Height Adjustable | No |
| Curved Screen | Yes |
| Filter Screen Size In | 27 |
| Filter Max Resolution | 1920x1080 |
| Filter Refresh Rate | 280Hz |
| Filter Response Time | 1ms |
| Filter Display Port | Yes |
| Filter Height Adjustable | No |
| Filter Curved Screen | Yes |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help