Product Details
Specification:
o27-inch FHD (1920 x 1080) IPS Display
o180Hz High Refresh Rate
o1ms (MPRT) Response Time
o94% DCI-P3 / 123% sRGB Color Space
o178° Wide Viewing Angles
oFlicker Free Technology
oLow Blue Light Technology
27-inch FHD IPS Display
Enter the immersive realm of gaming with a FHD resolution gaming monitor. Dive into richly detailed worlds and enjoy crystal-clear visuals that enhance your gaming experience! With IPS panel technology, every pixel comes to life, ensuring you are fully immersed in the exquisite and delicate imagery.
180Hz Refresh Rate
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 180Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness – every movement is crystal clear, allowing you to instantly respond to on-screen action. Master the winning edge in fast-paced worlds!
Connectivity
One Display port 1.2 supports up to a 180Hz refresh rate. Two additional HDMI 2.0 ports are available for secondary displays and compatible consoles. Plus, the two built-in speakers and one 3.5mm earphone output offer gamers a better gaming experience.
o27-inch FHD (1920 x 1080) IPS Display
o180Hz High Refresh Rate
o1ms (MPRT) Response Time
o94% DCI-P3 / 123% sRGB Color Space
o178° Wide Viewing Angles
oFlicker Free Technology
oLow Blue Light Technology
27-inch FHD IPS Display
Enter the immersive realm of gaming with a FHD resolution gaming monitor. Dive into richly detailed worlds and enjoy crystal-clear visuals that enhance your gaming experience! With IPS panel technology, every pixel comes to life, ensuring you are fully immersed in the exquisite and delicate imagery.
180Hz Refresh Rate
Experience exceptional visual smoothness and dynamic performance with our 180Hz high refresh rate gaming monitor. Say goodbye to delays and blurriness – every movement is crystal clear, allowing you to instantly respond to on-screen action. Master the winning edge in fast-paced worlds!
Connectivity
One Display port 1.2 supports up to a 180Hz refresh rate. Two additional HDMI 2.0 ports are available for secondary displays and compatible consoles. Plus, the two built-in speakers and one 3.5mm earphone output offer gamers a better gaming experience.
Specifications
| Brand | ASROCK |
|---|---|
| SKU | MOASR-PG27FFT1B |
| Condition | NEW |
| Stock | 15 units available |
| Supplier Sku | MOASR-PG27FFT1B |
| Manufacturer Part Code | 90LXA0D0-A0E1A0V |
| Category Path | Monitors |
| Weight Kg | 6.1 |
| Supplier Sell Price | 93.68 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 30/04/2026 09:44:02 |
| Screen Size(in) | 27 |
| Max Resolution | 1920x1080 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 1ms |
| Display Port | Yes |
| Height Adjustable | No |
| Curved Screen | No |
| Filter Screen Size In | 27 |
| Filter Max Resolution | 1920x1080 |
| Filter Refresh Rate | 180Hz |
| Filter Response Time | 1ms |
| Filter Display Port | Yes |
| Filter Height Adjustable | No |
| Filter Curved Screen | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help