Product Details
Premier DDR4 3200 U-DIMM
Premier DDR4 3200 U-DIMM represents a new and appealing desktop memory upgrade option, with optimized support for the latest Intel and AMD processors and chipset platforms delivering high performance. Meticulous compliance with JEDEC DDR4 specifications means fast clock frequencies up to 3200MHz combined with 20% power draw savings compared to DDR3. Premier DDR4 3200 modules therefore boost both performance and environmental conservation.
Features
High speed up to 3200MHz
Transfer bandwidth up to 25.6GB/s
Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3
8-layer PCB provides improved signal transfer and system stability
Supports Intel Core 8th/9th/10th series and AMD ZEN 2nd 3rd Ryzen series
Specifications
Memory Type
DDR4
Form Factor
U-DIMM
Capacity
8GB
Speeds
3200MHz
Operating Voltage
1.2V
Operating Temperature
0°C to 85°C
Warranty
Limited lifetime warranty
Premier DDR4 3200 U-DIMM represents a new and appealing desktop memory upgrade option, with optimized support for the latest Intel and AMD processors and chipset platforms delivering high performance. Meticulous compliance with JEDEC DDR4 specifications means fast clock frequencies up to 3200MHz combined with 20% power draw savings compared to DDR3. Premier DDR4 3200 modules therefore boost both performance and environmental conservation.
Features
High speed up to 3200MHz
Transfer bandwidth up to 25.6GB/s
Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3
8-layer PCB provides improved signal transfer and system stability
Supports Intel Core 8th/9th/10th series and AMD ZEN 2nd 3rd Ryzen series
Specifications
Memory Type
DDR4
Form Factor
U-DIMM
Capacity
8GB
Speeds
3200MHz
Operating Voltage
1.2V
Operating Temperature
0°C to 85°C
Warranty
Limited lifetime warranty
Specifications
| Brand | ADATA |
|---|---|
| SKU | SDADA-AD4328G22B |
| Condition | NEW |
| Stock | 55 units available |
| Supplier Sku | SDADA-AD4328G22B |
| Manufacturer Part Code | AD4U32008G22-BGN |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 59.51 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 18/02/2026 15:34:18 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help