Product Details
Premier DDR4 3200 U-DIMM represents a new and appealing desktop memory upgrade option, with optimized support for the latest Intel processor and chipset platforms delivering high performance. Meticulous compliance with JEDEC DDR4 specifications means fast clock frequencies up to 3200MHz combined with 20% power draw savings compared to DDR3. Premier DDR4 3200 modules therefore boost both performance and environmental conservation.
Meets Demanding Standards for New-Generation Platforms
- Complies with JEDEC standards
- RoHS compliant
- Supports Intel Skylake-X and Kaby Lake-X CPU
Lifetime Warranty
All ADATA memory modules are produced and tested using a rigorous quality control process for rapid computing and stable operation. In addition, ADATA memory modules provide customers a lifetime warranty for maximum assurance with excellent service.
- High speed up to 3200MHz
- Transfer bandwidth up to 21.3GB/s
- Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3
- 8-layer PCB provides improved signal transfer and system stability
- Supports Intel Coffee Lake, Cannon Lake, Skylake-X and Kaby Lake-X CPU
- Supports AMD Socket AM4 and Socket TR4
Specifications
Module Type
U-DIMM
Form Factor
Standard 1.23" height
Memory Type
DDR4
Standard
JEDEC
Interface
288-pin
Density
32GB
Speed
3200MHz
Operating temperature
0°C to 85°C
Warranty
Lifetime
Meets Demanding Standards for New-Generation Platforms
- Complies with JEDEC standards
- RoHS compliant
- Supports Intel Skylake-X and Kaby Lake-X CPU
Lifetime Warranty
All ADATA memory modules are produced and tested using a rigorous quality control process for rapid computing and stable operation. In addition, ADATA memory modules provide customers a lifetime warranty for maximum assurance with excellent service.
- High speed up to 3200MHz
- Transfer bandwidth up to 21.3GB/s
- Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3
- 8-layer PCB provides improved signal transfer and system stability
- Supports Intel Coffee Lake, Cannon Lake, Skylake-X and Kaby Lake-X CPU
- Supports AMD Socket AM4 and Socket TR4
Specifications
Module Type
U-DIMM
Form Factor
Standard 1.23" height
Memory Type
DDR4
Standard
JEDEC
Interface
288-pin
Density
32GB
Speed
3200MHz
Operating temperature
0°C to 85°C
Warranty
Lifetime
Specifications
| Brand | ADATA |
|---|---|
| SKU | SDADA-AD4U323219 |
| Condition | NEW |
| Stock | 20 units available |
| Supplier Sku | SDADA-AD4U323219 |
| Manufacturer Part Code | AD4U320032G22-SGN |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 239.51 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 18/02/2026 15:57:23 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help