Product Details
Adata DDR5 5600 U-DIMM Memory Module
Key Features
Higher Frequencies
Built-in Power Management IC
Higher Capacities
On-Die Error Correcting Code
Works with the latest AMD and Intel platforms
Higher Frequencies
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
This memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks. With the same area, more bank groups can be packed into the module, doubling what was possible with DDR4, giving you higher capacities.
Improved Stability
With error correcting code (ECC) this module can correct errors automatically in real-time. In addition to greatly reducing the burden of CPU calculations, it also provides increased stability and reliability for enterprise-class computers.
Specifications
Memory Type
DDR5
Form Factor
U-DIMM
Capacity
8GB
Speeds
5600
CAS Latencies
46
Operating Voltage
1.1V
Operating Temperature
0°C to 85°C
Warranty
Limited lifetime warranty
Key Features
Higher Frequencies
Built-in Power Management IC
Higher Capacities
On-Die Error Correcting Code
Works with the latest AMD and Intel platforms
Higher Frequencies
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
This memory module's architecture allows for more memory bank groups and banks. With the same area, more bank groups can be packed into the module, doubling what was possible with DDR4, giving you higher capacities.
Improved Stability
With error correcting code (ECC) this module can correct errors automatically in real-time. In addition to greatly reducing the burden of CPU calculations, it also provides increased stability and reliability for enterprise-class computers.
Specifications
Memory Type
DDR5
Form Factor
U-DIMM
Capacity
8GB
Speeds
5600
CAS Latencies
46
Operating Voltage
1.1V
Operating Temperature
0°C to 85°C
Warranty
Limited lifetime warranty
Specifications
| Brand | ADATA |
|---|---|
| SKU | SDADA-AD5U56008G |
| Condition | NEW |
| Stock | 58 units available |
| Supplier Sku | SDADA-AD5U56008G |
| Manufacturer Part Code | AD5U56008G-B |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 102.3 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 04/03/2026 11:36:13 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help